Міжнародний день студента

Міжнародний день студента, або День «гризунів» науки!
 

Картинки по запросу Міжнародний день студентів

Насправді, історія цього свята не така весела, як саме свято. 28 жовтня 1939 року, в окупованій фашистами Чехословаччині, празькі студенти та їхні викладачі вийшли на демонстрацію, щоб відсвяткувати річницю створення Чехословацької республіки. Окупанти розігнали демонстрацію, при цьому був розстріляний студент медичного факультету Ян Оплєтал.

Похорон Яна Оплєтала 15 листопада 1939 року знову перетворився в акцію протесту. Десятки демонстрантів було заарештовано. 17 листопада гестапівці та есесівці рано-вранці оточили студентські гуртожитки. Більш ніж 1200 студентів було заарештовано та відправлено до концтабору в Заксенхаузен. Дев’ятьох студентів та активістів стратили в стінах в’язниці в празькому районі Рузіне. За наказом Гітлера всі чеські виші було закрито до кінця війни.

17 листопада 1946 року в Чехії, в місті Прага, відбувся Всесвітній конгрес студентів, де було вшановано пам`ять жертв нацистського режиму, загиблих чеських студентів-патріотів. І саме день 17 листопада став Міжнародним днем студента. В Україні 17 листопада почали святкувати як День студента з 1999 року згідно з наказом Президента України. Неофіційним же Днем студента вважається також дата 25 січня — Тетянин день (день Святої Тетяни, покровительки студентів). Тож ми відзначаємо День студента як 17 листопада, так і 25 січня. Доволі символічне свято, як на мене. Але воно об`єднує все студентство. Це свято всієї молоді.

Завжди хочеться, аби свято запам`яталося. Незабутнім його може зробити лише ваш настрій та приємна компанія. А як саме буде відбуватися святкування — ваша фантазія може розігратися не на жарт. Адже студентство завжди знайде спосіб яскраво провести свято.

Що ж стосується Дня Тетяни, то можемо знайти згадку відомого талановитого письменника Антона Павловича Чехова, який пригадував, що в цей день московські студенти знищили весь алкоголь у місті та ледь не випили річку Москву. Він казав, що вони обов`язково це зробили б, якби День студента святкувався влітку, тому, на щастя, морози сховали водоймище від «нападників». Інший чудовий класик, Лев Миколайович Толстой, згадував про шкоду алкоголю і порівнював Тетянин день зі звичайним сільським пияцтвом на честь престольного свята. Водночас, у своїй автобіографічній трилогії він описував свою участь у шалених гуляннях, що були влаштовані на честь Дня студента.

Навчатися без перерви неможливо та нудно, тому пропоную ознайомитись із традиціями святкування Дня студента в різних країнах. Деякі з них, як на мене, дуже дивакуваті.

США. Одне з найбільш веселих і масштабних свят проводиться в Гарвардському університеті щороку в лютому. Театралізовані свята «Hasty Pudding» названі на честь страви, яку традиційно приносили на збори студентського клубу з 1795 року. Це свято проводиться у формі карнавалу з костюмованим парадом. У ньому беруть участь лише чоловіки, які виконують і чоловічі, і жіночі ролі. Звичай бере початок з часів, коли Гарвард був університетом винятково для хлопчиків.

А щоб успішно здати сесію в цьому університеті, треба взяти участь у масовому «голому марафоні» Primal Scream. Для цього потрібно опівночі прийти до пам`ятника Джону Гарварду, повністю роздягтися і пробігти коло по Гарвард-ярду під урочистий супровід університетського оркестру.

Цікаво, що наші традиції щодо успішного складання іспитів лояльніші? По-перше, вітчизняним студентам суворо заборонено читати конспекти в День студента, або в Тетянин день, тому що екзамен буде проходити складно. По-друге, на День студента опівночі потрібно висунути у вікно свою заліковку та голосно прокричати три рази: «Халяво, прийди!» або «Шаро, прийди!». Хорошим знаком вважається відповідь: «Зараз прийду. Став чайник».

Португалія. У Порто і Коїмбре у травні проходить велике студентське свято Кейма, або «Спалювання стрічок». Кейма починається опівночі гучним загальностудентським співом серенад біля пам`ятника одному з португальських королів. У міському парку виступають музичні колективи. Завершенням свята є урочиста хода студентів через усе місто. У кожного вишу є власна форма. Усі учасники тримають в руках палички з пов`язаними на них стрічками. Бруківкою рухається яскраво прикрашений вантажний автомобіль. У кузові сидять випускники, а першокурсники йдуть на колінах слідом за автомобілем. На стадіоні проходить церковна служба, після якої урочисто спалюються стрічки кожного вишу.

Фінляндія. Студентське свято Ваппу відзначають першого травня. У цей день випускники ліцеїв отримують символ переходу на новий рівень дорослого життя — студентський кашкет. Свято традиційно починається 30 квітня з привітання президента країни. У Хельсінкі проходять студентські гуляння, які розпочинаються покладанням на голову статуї Хавіс Аманди студентського кашкета. Попередньо голову статуї намилюють. Кашкет спеціально виготовлений для статуї та має довжину кола 85 см.

У цьому році День студента припадає на п'ятницю. Тож варіантів провести свято стає ще більше, по переду два вихідних дня. Обов`язково відсвяткуйте свій день! За час студентства їх буде не так багато! Насолоджуйтесь миттю! А якщо ви вже не студент — не питання! Це ж найкращий привід зібратися разом із випускниками. Ви отримаєте величезне задоволення, згадуючи кумедні історії зі студентського життя. Намагайтеся менше говорити про роботу та проблеми, а просто пориньте в безтурботне життя. Щасти вам! Сумлінно навчайтесь та гарно відпочивайте!!!

А на завершення свята можна проспівати студентський гімн Гаудеамус. Гаудеамус (Gaudeamus) у перекладі з латинської мови означає «веселімось!». Це середньовічна студентська пісня. Вона з`явилась в XIII або XIV ст. чи-то в гейдельберзькому, чи-то в Паризькому університеті (Себастіан Брант згадує гімн 1267 року під назвою «Gaudeamus igitur»). Протягом століть пісня передавалася усно і тому має багато варіантів. У 1776 році текст гімну вперше був надрукований, а Крістіан Кіндлебен, письменник-мандрівник, надав йому вже форми, що збереглась до сьогодні. Або ж можна заспівати пісню Максима Леонідова, яка є більш сучасним аналогом цієї пісні - "Пісенька студента"

Текст пісні:

Во французской стороне на чужой планете
Предстоит учиться мне в университете.
До чего тоскую я, не сказать словами,
Плачьте ж, милые друзья, горькими слезами.
На прощание пожмём мы друг другу руки,
И покинет отчий дом мученик науки,
Вот стою, держу весло, через миг отчалю,
Сердце бедное свело скорбью и печалью.

Тихо плещется вода - голубая лента,
Вспоминайте иногда вашего студента,
Много зим и много лет прожили мы вместе,
Сохранив святой обет верности и чести.
Ну, так будьте же всегда живы и здоровы,
Верю, день придёт, когда свидимся мы снова,
Всех вас вместе соберу, если на чужбине
Я случайно не помру от своей латыни.

Если не сведут с ума римляне и греки,
Сочинившие тома для библиотеки,
Если те профессора, что студентов учат,
Горемыку школяра насмерть не замучат,
Если насмерть не упьюсь, что вряд ли, на хмельной пирушке,
Обязательно вернусь к вам, друзья-подружки.

Вот стою, держу весло - через миг отчалю,
Сердце бедное свело скорбью и печалью,
Тихо плещется вода - голубая лента,
Вспоминайте, ну хоть иногда, вашего студента!

Зі святом вас, друзі!

Повернутись